Lumbago, zwane popularnie postrzałem, to obecnie bardzo często występujące schorzenie. Charakteryzuje się bólem w dolnej, lędźwiowej części pleców. Dolegliwość może pojawić się podczas wysiłku fizycznego lub nagłego ruchu.
Najczęściej występuje u osób w przedziale wiekowym 30-55 lat. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ ból może się nasilać, a nawet skutkować powikłaniami.
Najczęściej przyczyną lumbago są stosunkowo łagodne schorzenia, takie jak: urazy lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, otyłość, słaby gorset mięśniowy i wzmożone napięcie mięśni kręgosłupa. Za postrzał mogą być odpowiedzialne również poważniejsze choroby, np. dyskopatia, rwa kulszowa, złamania wynikające z przebiegu osteoporozy lub zwyrodnienia kręgosłupa. Często silny ból w lędźwiowej części pleców występuje też u kobiet w ciąży. Winne mogą być również złe nawyki – brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa ciała i siedzący tryb życia.
Choroba zazwyczaj utrzymuje się do kilku dni, ale czasami trwa nawet kilka tygodni. Jej najczęstsze objawy to:
Doraźne leczenie postrzału to stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz rozkurczowych. Ważne jest jednak, aby nie poprzestać na stosowaniu farmakoterapii, ale rozpocząć rehabilitację, która jest dużo skuteczniejsza. Bardzo często w leczeniu lumbago stosowane są zmniejszanie napięcia mięśniowego oraz kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Warto też skorzystać z masażu rozluźniającego, zabiegów z zakresu fizykoterapii, takich jak: laseroterapia czy magnetoterapia. Przy lumbago należy także zmienić swoje nawyki i włączyć do swojego planu zajęć codzienną, umiarkowaną aktywność – najlepiej ćwiczenia, które zaleci fizjoterapeuta.
Lumbago to dokuczliwa choroba, która utrudnia normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach może je całkowicie uniemożliwić. Dlatego nie należy bagatelizować jej objawów, tylko udać się do specjalisty w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii oraz zmienić swoje codzienne nawyki.