Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Komu dedykowana jest terapia integracji sensorycznej?

integracja sensoryczna

Terapia integracji sensorycznej jest stosowana u dzieci, które mają problemy z prawidłowym rozpoznawaniem i reagowaniem na bodźce zmysłowe płynące z otoczenia. Takie problemy rozpoczynają się już w życiu płodowym.

Na czym polega terapia sensoryczna?

Dziecko z zaburzoną integracją sensoryczną ma problemy z codziennym funkcjonowaniem. Bardzo często u takich dzieci pojawiają się kłopoty z przyswajaniem wiedzy i prawidłowym rozwojem. Najczęściej pierwsze oznaki zaburzonej integracji sensorycznej objawiają się w zaburzonej koordynacji ruchowej, trudnościach z koncentracji, nadmiernej lub niedostatecznej wrażliwości na bodźce, a także w opóźnionym rozwoju mowy. Terapia integracji sensorycznej przede wszystkim uczy odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe. Dziecko na zajęciach uczy się poprzez zabawę, która ma za zadanie wzmacnianie procesów nerwowych. Odpowiednie zajęcia prowadzone przez specjalistów ośrodka Nasza Klinika.

Dla kogo przeznaczona jest terapia sensoryczna?

Każde dziecko, które rozwija się zdecydowanie wolniej niż jego rówieśnicy, należy dokładnie obserwować. To, co powinno najbardziej zaniepokoić rodziców, to trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie się, jedzenie i picie. Poza tym niepokojące są problemy z utrzymywaniem głowy w pionie, nadmierna płaczliwość czy drażliwość, częste upadanie, potykanie się o własne nogi oraz szeroko rozumiana niezdarność. Warte uwagi są również kłopoty z zachowaniem równowagi oraz z nauką jazdy na rowerze czy grą w piłkę. Gdy zauważymy takie lub podobne zaburzenia w rozwoju dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, które zleci przeprowadzenie odpowiednio dedykowanych testów. Badanie pozwoli stwierdzić, czy nasze dziecko cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej, a to da możliwość wdrożenia terapii. Wcześnie rozpoczęta terapia sensoryczna dostosowana do indywidualnych potrzeb, szybko potrafi poprawić funkcjonowanie dziecka.

Wróć do bloga

Wystąpił błąd podczas wczytywania formularza