Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Skolioza - dlaczego zespół Naszej Kliniki zajmuje się tym problemem?

Skolioza, zwana bocznym skrzywieniem kręgosłupa to wielopłaszczyznowe zniekształcenie, na które składa się wyboczenie w płaszczyźnie czołowej połączone z rotacją i torsją kręgów w płaszczyźnie horyzontalnej, a także zniekształcenie osi kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej.
Skolioza może powodować niekorzystne zmiany w układzie ruchu, w układzie krążeniowo-oddechowym, w sprawności i wydolności fizycznej, a także w różnych narządach wewnętrznych. Dlatego jest traktowana jako schorzenie ogólnoustrojowe.
Według Cobba skoliozy dzieli się na cztery stopnie w zależności od wielkości skrzywienia:

Wielkość skrzywienia kręgosłupa nie przekraczająca 10º wg powyższej skali określa się mianem postawy skoliotycznej, a nie skoliozy.
Pod względem przyczyn powstawania skoliozy dzielą się na (wg Cobba):

  1. Skoliozy czynnościowe (funkcjonalne) - zmiany dotyczą jedynie płaszczyzny czołowej i ustępują po wyeliminowaniu czynnika wywołującego np. po zdjęciu gipsu
  2. Skoliozy strukturalne -są zawsze zniekształceniem w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Powstają w okresie wzrostu ( najczęściej między 1-3, 7-9, 12-15 rokiem życia).

Dzielą się na skoliozy:
a) kostnopochodne
b) nerwopochodne
c) mięśniopochodne
d) idiopatyczne (o nieustalonej etiologii i stanowiące 80-90% wszystkich skolioz).


Leczenie i korygowanie skoliozy powinno polegać na uświadomieniu dziecku i rodzicom o istnieniu wady i zagrożeń z niej wynikających, a także na osiągnięciu jak największej korekcji lub zatrzymaniu progresji skrzywienia kręgosłupa. Zaniedbanie istniejącej wady może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie kostnym po zakończeniu wzrostu kostnego przypadający na 18-20r.ż., co w późniejszym okresie może skutkować dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem ruchomości funkcjonalnej.
Bardzo istotny dla kształtowania prawidłowej postawy jest wiek wczesnoszkolny i szkolny, kiedy dziecko zmienia tryb życia. Coraz więcej godzin spędza w pozycji siedzącej w ławce lub przy komputerze, często przyjmując niewłaściwą pozycję. Dlatego tak ważne są okresowe kontrole i badania dzieci, aby jak najwcześniej wykryć ewentualną wadę i jak najszybciej podjąć działania w celu jej korekcji. Wytworzenie u dziecka prawidłowych nawyków na pewno zaprocentuje w przyszłości.

W odpowiedzi na problem skoliozy wśród dzieci i młodzieży zespół Naszej Kliniki stworzył turnusy rehabilitacyjne, z pobytem w punkcie przedszkolny lub codziennym planem rehabilitacji.

Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów oferty:

turnusy rehabilitacyjne z pobytem w punkcie przedszkolnym

Turnusy rehabilitacyjne bez pobytu w punkcie przedszkolnym

 

Opinie pacjentów
X
Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Dmowskiego 39
05-850 Ożarów Mazowiecki
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 7:00 – 21:00
Sobota 9:00 - 13:00

Punkt pobrań:
Poniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:00-11.00, Piątek 7:00-10:30

Dyrektor Kliniki Bogdan Bartkiewicz przyjmuje Interesantów w każdy czwartek w godz. 14:00 -16:00

Kontakt do biura kliniki: [email protected]


Inspektor Danych osobowych: Katarzyna Mączyńska, mail: [email protected]


Zobacz pełną mapę

Nawiguj

Masz pytania? Napisz do nas.

  • Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zgłoszenia

    Zgoda na przetwarzanie danych w celu marketingu produktów i usług własnych

    Deklaracja zgody na kontakt marketingowy poprzez wiadomości elektroniczne