Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Jak na co dzień zadbać o kręgosłup? cz.1

Sprawa oczywista i nieoczywista, czyli chodzenie i marsz

Chodzenie i marsz to jedno z najlepszych ćwiczeń dla naszego kręgosłupa. Każdy z kroków jaki wykonujemy uruchamia, poprzez rytmiczne rotacje, stawy u podstaw kręgosłupa i pobudza mięsnie głębokie stabilizujące. Codzienne spacery to także poprawa kondycji fizycznej, samopoczucia i nastroju. Jeśli jeździmy na co dzień samochodem, zaparkujmy go nieco dalej niż zawsze, aby każdego dnia zrobić sobie chodź krótki spacer. To może stać się codziennym pozytywnym przyzwyczajeniem.  Za każdym razem wskazane jest zwiększać dystans i szybkość marszu. Zaleca się od 20-45 minut spaceru przynajmniej 3 razy w tygodniu. Szczególnie ciekawą formą marszu są marsze w terenie, np. po lesie.

 

Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna na TAK dla kręgosłupa! Ważne jest, aby wybraną przez nas aktywność wykonywać regularnie. Jeśli już musimy przerwać zaplanowany harmonogram ćwiczeń z jakiegoś powodu, to powinniśmy starać się szybko do niej powrócić. Zazwyczaj powrót do ćwiczeń oznacza rozpoczęcie ich od niższego poziomu intensywności.

 

Prawidłowa postawa ciała

Chodzenie wyprostowanym jest zdrowe dla naszego kręgosłupa. Idąc, warto sobie wyobrazić, że od szczytu naszej głowy biegnie prosta linia, która podciąga nas do góry. Należy stać na dwóch nogach i rzadko się podpierać. Gdy wciągamy pępek kiedy stoimy, siedzimy i idziemy, to tworzymy czynną stabilizację dla kręgosłupa.
Dla prawidłowej postawy ciała kiedy siadamy warto wybrać wysokie krzesło, głębokie kanapy i fotele nie są wskazane. Ważne jest utrzymanie wygięcia w dolnej części pleców. Pomocny może być wałek lędźwiowy lub poduszka. Kolana powinny być poniżej miednicy. Nie należy siadać „noga na nogę”, ani półleżąc, np. przed telewizorem. Rozwiązaniem jest również usiąść na skraju krzesła, nie opierając się o nie i utrzymywać krzywiznę kręgosłupa, tzw. lordozę w odcinku lędźwiowym.

 

Zdrowy kręgosłup również w trakcie snu

Jakie łóżko powinniśmy wybrać dla zdrowia kręgosłupa? Należy unikać lóżek, które zapadają się w środku. Materac powinien podpierać nasz kręgosłup i całe ciało. Większość z nas wybierze dość twardy materac, ale najważniejsze jest, aby nie odczuwać dyskomfortu w czasie snu. Dla fanów spania w pozycji embrionalnej jest zła wiadomość – dla zdrowia naszego kręgosłupa, powinniśmy unikać tej pozycji. Podczas leżenia na boku kolana powinny być w lekkim zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych, tak, aby kręgosłup był prosty. Głowa wraz z szyją w trakcie snu powinna być podparta poduszką korekcyjną. Kobiety z powodu dużego wcięcia w talii powinny spać z podłożonym pod nią wałkiem.

 

Zobacz zdjęcia:

Opinie pacjentów
X
Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Dmowskiego 39
05-850 Ożarów Mazowiecki
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 7:00 – 21:00
Sobota 9:00 - 13:00

Punkt pobrań:
od poniedziałku do czwartku 7:00-11.00, Piątek 7:00-10:30

Dyrektor Kliniki Bogdan Bartkiewicz przyjmuje Interesantów w każdy czwartek w godz. 14:00 -16:00

Kontakt do biura kliniki: [email protected]


Inspektor Danych osobowych: Katarzyna Mączyńska, mail: [email protected]


Zobacz pełną mapę

Nawiguj

Masz pytania? Napisz do nas.

  • Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zgłoszenia

    Zgoda na przetwarzanie danych w celu marketingu produktów i usług własnych

    Deklaracja zgody na kontakt marketingowy poprzez wiadomości elektroniczne