Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Jak diagnozujemy skoliozę?

Wczesne wykrycie skoliozy zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczną terapię,dlatego ważną rolę spełnia szczegółowe i dokładne badanie. Do wczesnej diagnostyki skolioz służą testy kliniczne, na podstawie których doświadczony terapeuta lub lekarz jest w stanie zauważyć odchylenia od normy w postawie ciała pacjenta.

Podstawowym testem wykonywanym z reguły na pierwszej wizycie jest test Adamsa, który polega na swobodnym wykonaniu skłonu w przód z rekami skierowanymi w kierunku podłogi oraz z utrzymaniem prostych kolan. Jest to wzrokowy test, który pozwala wstępnie ocenić istniejącą asymetrię w obrębie tułowia. Poza testem Adamsa wykonuje się szereg innych testów, oceniających symetrię ciała w obrębie kompleksów barkowych i miednicy. W badaniu, ocenie poddaje się także klatkę piersiową, krzywizny kręgosłupa, ruchomość poszczególnych odcinków kręgosłupa, a także rotację tułowia.

Pełne rozpoznanie skoliozy stwierdza się na podstawie badania RTG kręgosłupa wykonanego w projekcji a-p ( przednio-tylnej) i bocznej, w pozycji stojącej, z uchwyceniem talerzy biodrowych, dzięki którym można określić wiek dojrzałości kostnej, przy pomocy testu Risser. Na podstawie zdjęcia oblicza się stopień skrzywienia kręgosłupa wg skali Cobba, od wielkości którego zależy podjęcie odpowiedniej terapii.

Opinie pacjentów
X
Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Dmowskiego 39
05-850 Ożarów Mazowiecki
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 7:00 – 21:00
Sobota 9:00 - 13:00

Punkt pobrań:
od poniedziałku do czwartku 7:00-11.00, Piątek 7:00-10:30

Dyrektor Kliniki Bogdan Bartkiewicz przyjmuje Interesantów w każdy czwartek w godz. 14:00 -16:00

Kontakt do biura kliniki: [email protected]


Inspektor Danych osobowych: Katarzyna Mączyńska, mail: [email protected]


Zobacz pełną mapę

Nawiguj

Masz pytania? Napisz do nas.

  • Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zgłoszenia

    Zgoda na przetwarzanie danych w celu marketingu produktów i usług własnych

    Deklaracja zgody na kontakt marketingowy poprzez wiadomości elektroniczne