Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych
Blog

Zespół cieśni nadgarstka. Co to takiego?Jest to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego powstałe w wyniku przewlekłego ucisku. Najczęściej zespół cieśni nadgarstka obserwuje się u osób wykonujących każdego dnia powtarzające się czynności takie jak granie na instrumencie, wielogodzinne pisanie na klawiaturze komputera, czy też obsługa urządzeń przy taśmie w fabryce. Dolegliwości dotykają zwykle rękę dominującą, która jest regularnie obciążana. Jest to choroba, która dotyka osoby w bardzo różnych wieku. Jednak przy odpowiednim leczeniu, pacjenci mają możliwość pełnego powrotu do zdrowia.    

Przyczyny powstawania

Pośród występujących zespołów cieśni nadgarstka wyróżnia się ich dwa rodzaje: przewlekły i ostry. Różnią się od siebie przyczyną powstawania choroby. W przypadku przewlekłego zespołu, za przyczynę najczęściej wskazuje się nieleczone złamania i zwichnięcia kości łódkowej, stan zapalny ścięgien, hemofilie, tłuszczaka, blizny pourazowe oraz wszelkie nieprawidłości w obrębie naczyń. Z kolei, przyczynami ostrego zespołu cieśni nadgarstka są zwichnięcia rąk, zapalenia ropne, zakrzepy, krwotoki, obrzęki nadgarstka oraz stłuczenia.

Inną, możliwą przyczyną powstawania tego schorzenia jest nadmierne i długotrwałe obciążanie małych mięśni dłoni i przedramienia. Zdarza się tak szczególnie podczas długiego czasu pracy przy komputerze lub z użyciem niektórych narzędzi lub instrumentów. Zespół cieśni nadgarstka jako zespół objawów jest także często obserwowany przy chorobach zawodowych, reumatycznych, endokrynologicznych, metabolicznych, zakaźnych i innych stanach chorobowych.

Objawy

Najczęściej obserwowanymi objawami zespołu cieśni nadgarstka jest uczucie mrowienia, drętwienie palców oraz wrażenie przeszywających „prądów”. Schorzeniu towarzyszą zwykle bóle nadgarstka i wrażenie sztywności palców. Charakterystycznym jest także pojawianie się dolegliwości bólowych u pacjentów w nocy, w trakcie snu.

Jeżeli zespół osiąga dalsze stadium, wśród objawów można również zaobserwować problemy w wykonywaniu precyzyjnych czynności dłonią, np.: zapinaniu guzików, otwieranie drzwi kluczem czy odkręcanie małych buteleczek. Objawy zespołu cieśni nadgarstka wzmagają się w przypadku nieleczenia, dlatego w przypadku podejrzenia choroby warto możliwie najszybciej udać się do specjalisty w celu uzyskania prawidłowej diagnozy. W przypadku rozpoznania tego schorzenia oraz jego leczenia warto zwrócić szczególną uwagę na czynności, które mogły sprowokować uaktywnienie się dolegliwości. Jeżeli jest taka możliwość na przyszłość, warto unikać tych czynności lub dopilnować, aby nie prowokowały długotrwałego ucisku nerwów.


Wróć do bloga