Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych
Blog

Jakie są wskazania do leczenia falą uderzeniową?Ból układu mięśniowo-szkieletowego jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do poradni rehabilitacyjnej. Aby mu zapobiegać, wykorzystywane są liczne metody, wśród których wymienić należy leczenie falą uderzeniową. Jest to metoda innowacyjna, która przynosi doskonałe rezultaty w trakcie rehabilitacji po urazach, a także w leczeniu przewlekłego bólu kości, mięśni, ścięgien, więzadeł oraz torebek stawowych.

Zabieg polega na przyłożeniu głowicy specjalnego aparatu do bolącego miejsca. Urządzenie wytwarza ciśnienie, a energia z powstałej fali akustycznej wnika w ciało na głębokość kilku centymetrów i precyzyjnie lokalizuje miejsce bólu, wpływając pozytywnie na zmiany chorobowe. Zabiegi charakteryzują się dużą skutecznością, a pacjenci szybko wracają po nich do zdrowia. Oprócz działań leczniczych, fala uderzeniowa pobudza także metabolizm i sprawia, że pacjenci po zabiegu czują się zrelaksowani. Jej najważniejszym zadaniem jest jednak łagodzenie bólu, na które ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze fala uderzeniowa niszczy receptory bólowe i błony komórkowe neuronów, które wpływają na zaburzenie przekazywania impulsów bólowych. Jej zadaniem jest również zmniejszenie napięcia mięśni, niwelowanie skurczów, a także miejscowa poprawa ukrwienia. Dodatkowo wpływa ona na produkcję kolagenu oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ma zadanie regenerujące i przeciwzapalne. Wszystko to sprawia, że po serii zabiegów, pacjenci pozbywają się dolegliwości bólowych.

Najczęstsze wskazania do leczenie falą uderzeniową to:

  • ostroga piętowa (zapalenie powięzi podeszwowej)
  • urazy i choroby ścięgna Achillesa (zapalenie kaletki Achillesa)
  • przewlekłe kontuzje sportowe
  • zapalenie nadkłykcia (łokieć tenisisty)
  • zapalenie kaletki, zapalenie pochewki ścięgna
  • blizny różnego pochodzenia
  • cellulit

W naszej poradni rehabilitacyjnej wykorzystujemy wszystkie dostępne metody, aby pomóc pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Dzięki temu, że posiadamy urządzenie do fali uderzeniowej, nasze działania są jeszcze bardziej skuteczne.


Wróć do bloga