Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Jakie metody terapeutyczne wykorzystuje się obecnie do leczenia skoliozy u dzieci?

Jakie metody terapeutyczne wykorzystuje się obecnie do leczenia skoliozy u dzieci?

Skolioza to schorzenie, w którym kręgosłup wygina się na boki, nadając mu kształt litery C lub S, zamiast prostować się w górę i w dół. Może to spowodować, że plecy będą wyglądały krzywo, a także może powodować ból. Skolioza może również wpływać na narządy takie jak płuca, serce i nerki. Możliwe jest jednak leczenie skoliozy za pomocą różnych terapii i naturalnych metod leczenia, które pomagają skorygować krzywiznę kręgosłupa i zapobiegają jej pogłębianiu się.

Jak leczy się skoliozę?

Leczenie skoliozy u dziecka wymaga odpowiednich działań rehabilitacyjnych. Niezbędna jest regularna gimnastyka wzmacniająca mięśnie, przede wszystkim mięśnie brzucha. Konieczne jest zlecanie ćwiczeń symetrycznych w domu, a także systematyczne uprawianie sportu, z ograniczeniem skoków. Szczególnie wskazuje się na istotę pływania i utrzymywanie prostej postawy ciała. Zaleca się również masaże i specjalistyczne ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów.

Skolioza może ulegać zmianom wraz ze wzrostem dziecka, dlatego konieczne jest odbywanie regularnych kontroli ambulatoryjnych. Stała korekta skrzywienia, z wykorzystaniem np. gorsetów. Jeśli skolioza nie poddaje się leczeniu zachowawczemu, to niezbędne może okazać się leczenie zabiegowe. Wykonuje się je w specjalistycznych ośrodkach ortopedycznych. Najtrudniejsze do leczenia są skoliozy, które ujawniają się pomiędzy 2 a 5 rokiem życia.

Co jeszcze musisz wiedzieć o skoliozach u dzieci?

Obecnie panuje przekonanie, że pogłębia się ona przez całe życie, więc chory powinien pozostawać pod stałą kontrolą medyczną i musi mieć odpowiednio korygowaną sylwetkę. Leczenie skoliozy jest konieczne, bo nieprawidłowe lub zaniechane postępowanie prowadzi do zmian psychologicznych i kosmetycznych, ale także zwyrodnieniowych, narastania dolegliwości bólowych i ograniczania ruchów u chorego. Może również chodzić do wtórnych zmian w układzie krwionośnym i oddechowego. Jeśli istnieje podejrzenie takiego skrzywienia, konieczne jest udanie się do ortopedy dziecięcego.

Wróć do bloga

Wystąpił błąd podczas wczytywania formularza