Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Jak często należy wykonywać USG ginekologiczne?

usg

Dbając o swój stan zdrowia, kobieta powinna pamiętać nie tylko o cyklicznym przeprowadzaniu badania cytologicznego, ale także od czasu do czasu wykonywać USG ginekologiczne. Dzięki nim wykrycie groźnych dla życia chorób jest skuteczne niemal w 100%. Na czym polega USG dopochwowe? Jakie są wskazania do jego wykonania?

Czym jest USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne może być wykonywane na kilka sposobów. Można wyróżnić USG transwaginalne – najczęściej przeprowadzane, transrektalne oraz USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne. To jedno z lepszych badań przesiewowych w kierunku zmian nowotworowych w obrębie narządów rodnych. Istotną jego zaletą jest możliwość wykonywania go u młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego, w dowolnym dniu cyklu. Przy czym u kobiet w wieku rozrodczym zaleca się, aby miało ono miejsce tuż po zakończeniu menstruacji.

USG ginekologiczne pozwala zobrazować budowę anatomiczną i strukturę wszystkich tkanek wchodzących w skład kobiecych narządów płciowych, w tym macicy, jajowodów czy jajników. Dzięki niemu można wykryć obecność ciąży (w tym pozamacicznej), patologiczne zmiany chorobowe (mięśniaki macicy, torbiele jajnika), zrosty po operacjach chirurgicznych w obrębie miednicy mniejszej, guzy i zmiany o charakterze nowotworowym.

Jak często powinno być wykonywane USG ginekologiczne?

Zaleca się, aby USG ginekologiczne było przeprowadzane regularnie nie rzadziej niż raz do roku. Poza tym lekarz może zlecić jego wykonanie podczas diagnostyki bólów brzucha, w wypadku wystąpienia nieprawidłowych krwawień między miesiączkami, wyczuciu nieprawidłowej masy podczas badania ginekologicznego czy w wypadku niepowodzenia w ciąży. Warto pamiętać, że w przypadku przeprowadzania go przez powłoki brzuszne należy mieć wypełniony pęcherz moczowy (wystarczy na około godzinę przed badanie wypić 1 - 1,5 szklanki wody), a w przypadku USG dopochwowego wręcz przeciwnie, pęcherz powinien być opróżniony.

Wróć do bloga

Wystąpił błąd podczas wczytywania formularza