Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych
Blog

5 cech dobrego fizjoterapeutyWspółcześnie nasze życie wydłuża się, jednak w miarę starzenia się organizm jest coraz bardziej narażony na różne choroby i urazy, które prowadzą do ograniczenia sprawności fizycznej, a w związku z tym również pogorszenia komfortu codziennej egzystencji. W tym właśnie miejscu wkraczają fizjoterapeuci ze swoimi umiejętnościami i wiedzą medyczną, dzięki czemu są w stanie znacznie podnieść sprawność fizyczną pacjenta nawet po poważnym urazie czy chorobie.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych, a także metoda leczenia, która polega głównie na pracy manualnej z pacjentem, aby usprawnić jego kondycję fizyczną i przywrócić utraconą lub ograniczoną sprawność ruchową. Jest to zbiór rozmaitych niefarmakologicznych działań zgodnych ze sztuką medyczną, które mają zapewnić nam życie w dobrostanie i zdrowiu. Aby polepszyć sprawność fizyczną pacjenta, fizjoterapeuta pracuje głównie manualnie, czyli za pomocą siły swoich mięśni, ale dodatkowo może korzystać również z innych pomocnych metod, takich jak elektroterapia, krioterapia, magnetoterapia oraz innych zabiegów wspomagających leczenie, które określamy mianem fizykoterapii.

Kim jest dobry fizjoterapeuta?

Po pierwsze: wykształcenie medyczne

Fizjoterapeuta to jeden z zawodów medycznych, który wymaga najpierw zdobycia odpowiedniego wykształcenia, żeby móc go wykonywać. Aby pracować w tym zawodzie, potrzebne jest ukończenie studiów magisterskich lub licencjackich na kierunku rehabilitacja ruchowa bądź fizjoterapia albo też podyplomowe studia specjalizacyjne z fizjoterapii. W trakcie nauki nabywa się wiedzę dotyczącą między innymi anatomii człowieka, kinezyterapii, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu klinicznego i innych metod fizjoterapii. Oprócz informacji teoretycznych ważne są również praktyki zawodowe, które pozwalają na wykorzystanie nabytej wiedzy w pracy z pacjentami.

Po drugie: chęć ciągłego poszerzania wiedzy

Studia to nie jest jedyny czas, kiedy fizjoterapeuta nabywa nową wiedzę ze swojej dziedziny. Ten zawód wymaga ciągłego śledzenia nowych informacji pojawiających się w tej dziedzinie, a także uczestniczenia w kursach, sympozjach i szkoleniach dotyczących nowych metod fizjoterapii. Dobry fizjoterapeuta jest na bieżąco z wiedzą dotyczącą swojego zawodu, stara się zapoznawać z nowymi metodami pracy, tak aby w jak najlepszy sposób móc pomagać pacjentom w rozwijaniu i utrzymaniu pełnej sprawności.

Po trzecie: jest sprawny fizycznie

Fizjoterapia to w dużej mierze praca fizyczna i wymaga sporo siły, wytrzymałości oraz dobrej kondycji fizjoterapeuty. Czasem potrzebne jest wykonanie masażu, który jest dość wymagający kondycyjnie. Często w przypadku osób na wózkach inwalidzkich trzeba taką osobę wesprzeć, podnieść, pomóc jej wykonać pewne ćwiczenia, które mają jej pomóc w powrocie do zdrowia.

Po czwarte: kocha ludzi i chce im pomagać

Fizjoterapia to służba ludziom. Specjalista, który ma pomagać tym, którzy jeszcze nie odzyskali nadziei na powrót do zdrowia, tym, którzy są załamani po często nagłej utracie sprawności. Ludzie schorowani często bywają bezwiednie nieprzyjemni w obyciu ze względu na ból i cierpienie, którego doświadczają. To nie może w żadnym stopniu zniechęcić dobrego fizjoterapeuty. Jego zadaniem jest wykonać profesjonalnie wszystkie niezbędne zabiegi fizjoterapeutyczne bez względu na to, czy pacjent jest uprzejmy, czy jego zachowanie staje się trudne do zniesienia.

Po piąte: jest cierpliwy i empatyczny

Efekty pracy fizjoterapeuty nie są widoczne od razu, często trzeba bardzo wielu zabiegów i długiego czasu, aby sprawność fizyczna pacjenta polepszyła się choć trochę. Dlatego osoba wykonująca ten zawód musi być cierpliwa, aby samej się nie zniechęcać i swój entuzjazm przekazywać również pacjentowi, który może być już zmęczony i rozgoryczony brakiem widocznych efektów terapii.


Wróć do bloga