Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych
Blog

Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR). Na czym to polega?Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przed przewidywanym przez lekarzy terminem, ma zdiagnozowane dysfunkcje rozwojowe lub, gdy martwisz się o jego prawidłowy rozwój, bo w jego zachowaniach i reakcjach dostrzegasz pewne nieprawidłowości, które Cię niepokoją i budzą Twoją niepewność – warto pomyśleć o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Czym ono jest, na czym dokładnie polega oraz jakie dzieci mogą na nim skorzystać? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu!


Czym dokładnie jest wczesne wspomaganie rozwoju?


Wczesne wspomaganie rozwoju to nazwa obejmująca bardzo różnorodne działania, których celem jest stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój psychomotoryczny oraz komunikację małego dziecka. W skład takich działań wchodzi odpowiednia profilaktyka, badania diagnostyczne oraz czynności terapeutyczne, a jeśli okaże się to konieczne, również medyczne. Kompleksowa opieka specjalistów obejmuje całą rodzinę, więc rodzice także mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Dzięki takiej pomocy dziecko będzie odpowiednio pobudzane, a jego rozwój psychoruchowy oraz społeczny będzie przebiegał sprawniej. WWR obejmuje dziecko od momentu, kiedy zostanie wykryta niepełnosprawność (lub zdiagnozowane zostanie zagrożenie niepełnosprawnością) do czasu podjęcia nauki w szkole.


Dlaczego warto skorzystać z wczesnego wspomagania rozwoju?


Jeżeli w rozwoju dziecka pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości, nie należy czekać, ale jak najszybciej zgłosić się do specjalistów, którzy wdrożą odpowiednie działania terapeutyczne i medyczne. Wczesne wspomaganie rozwoju jest skuteczną metodą kompensowania wszelkich dysfunkcji rozwojowych u dziecka. Im wcześniej zostanie rozpoczęte, tym lepsze będą jego efekty. Dzięki specjalistycznej pomocy we wczesnym dzieciństwie będziemy mogli zapobiec pojawieniu się wtórnych zaburzeń rozwojowych. Bez fachowej pomocy dziecko z niepełnosprawnością może mieć opóźniony lub utrudniony rozwój, co może doprowadzić do problemów z osiągnięciem pełnej samodzielności, która bezpośrednio przekłada się na jakość dorosłego życia.

 


Wróć do bloga