Nasza Klinika - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Witamy na blogu

Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR). Na czym to polega?


Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przed przewidywanym przez lekarzy terminem, ma zdiagnozowane dysfunkcje rozwojowe lub, gdy martwisz się o jego prawidłowy rozwój, bo w jego zachowaniach i reakcjach dostrzegasz pewne nieprawidłowości, które Cię niepokoją i budzą Twoją niepewność – warto pomyśleć o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Czym ono jest, na czym dokładnie polega oraz jakie dzieci mogą na nim skorzystać? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu!


Czytaj dalej


Różnice między fizjo a fizykoterapią


Pojęcia fizyko i fizjoterapii bywają często mylone. Tymczasem, chociaż pokrewne, oznaczają w gruncie rzeczy całkiem co innego. Z naszego wpisu dowiesz się, co się pod nimi kryje.
Czytaj dalej


Samodzielna i pogodna jesień życia


Wszyscy się starzejemy, jednak aby przywitać jesień życia z uśmiechem i zachować sprawność przez długie lata należy o to odpowiednio zadbać. Najskuteczniejszymi sposobami są ruch i dieta.
Czytaj dalej


Skolioza. Skąd się bierze i jak ją leczyć?


Skolioza jest skrzywieniem kręgosłupa na jego trzech płaszczyznach:

  • czołowej (wówczas mówi się o bocznym skrzywieniu kręgosłupa),
  • strzałkowej (ten rodzaj nazywany jest ordoskoliozą lub kifoskoliozą),
  • poziomej.

Kręgosłup posiada naturalnie łukowatą formę. Przy skoliozie przybiera postać litery S. Zazwyczaj chorobowy zmieniony jest piersiowy odcinek kręgosłupa, czyli górna część pleców lub fragment między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym.
Czytaj dalej


Bóle kręgosłupa. Problem cywilizacyjny?


Bóle kręgosłupa, z którymi coraz częściej do gabinetów fizjoterapeutów zgłaszają się pacjenci, to schorzenie, które możemy nazwać chorobą cywilizacyjną. Takie sformułowanie oznacza, że jej przyczyny tkwią we współczesnym stylu życia.

Jak jej zaradzić, dowiesz się z naszego wpisu.
Czytaj dalej


Metody rehabilitacji dzieci z autyzmem


Jeśli zauważysz, że twoje dziecko nie reaguje na inne osoby lub nadmiernie skupia swoją uwagę na jednym elemencie otoczenia, ignorując inne bodźce, niezwłocznie powinieneś zgłosić się z nim do odpowiedniej poradni. Zaniepokoić powinien nas także nagły regres w rozwoju dziecka, brak reakcji dziecka na swoje imię, unikanie kontaktu wzrokowego, czy nieumiejętność interpretowania cudzych emocji na podstawie wyrazu twarzy bądź tonu głosu. Wszystkie powyższe objawy mogą bowiem wskazywać na rozwój autyzmu. I chociaż autyzm nie jest wyleczalny, istnieją metody rehabilitacji dzieci z autyzmem, powodujące zahamowanie rozwoju choroby.
Czytaj dalej